İmpomes Tapuda Büyük Güvence Sunuyor

14 Ağustos 2015

İmar planlamasının güvenilir ismi İmpo İmar, geliştirdiği yazılımla mülk sahiplerinin tapu takip sıkıntılarına son verdi. Türkiye’de zaman zaman başgösteren tapu yolsuzlukları sonrası “Benim mülküm ne kadar güvende” endişesine kapılan mülk sahipleri için güvence sunan İmpomes Mülkiyet Erişim Sistemi isimli yazılım, mülk sahiplerini milyon dolarlık zarardan koruyor.

“Takip etmediğiniz gayrimenkul sizin değildir” sözleriyle mülk sahiplerini uyaran İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, zaman veya eleman sıkıntısı nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinde bulunan mülklerini takip etmekte zorlananlara yönelik güvenilir bir çözüm geliştirdiklerini açıkladı.

Tapusunu Takip Edemeyen Yasal Güvenceden Tam Yararlanamaz

İmpo İmar’ın 3 yıllık bir ar-ge çalışması sonrası hayata geçirdiği İmpomes yazılımı halen Türkiye genelindeki 2 binden fazla mülkün düzenli olarak takibini yapıyor.

İmpomes, coğrafi olarak nerede olursa olsun, mülklerle ilgili vergiden imar planlarına, işgalden hukuk mevzuatlarına kadar her türlü gelişmeyi takip edip 2 ayda bir mülk sahiplerine raporluyor. Böylece mülk sahipleri vergi cezalarından kurtulduğu gibi, kendi bilgileri dışındaki gelişmelere zamanında müdahale ederek haklarını gecikmeksizin ve zaman aşımına uğramadan koruyabiliyor. İmpomes ile birlikte mülk sahipleri, fotoğrafları, uzman yorumlarıyla mülkün gerçek konumu hakkında bilgi sahibi oluyor, uzman bir kadronun desteğini yanında hissederek güvende yaşıyor.

Şehir plancısı ve İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, tapunun bu ülkedeki en güvenilir belge olduğunu ve gayrimenkulde kazanılan hakkı koruyabilmek için yasal güvence sunduğunu hatırlattı. Hüseyin Oflaz, bununla birlikte tapusun takip edemeyenlerin yasal güvenceden tam yararlanamayacağı uyarısında bulundu. Oflaz, “Biz İMPOMES hizmetimizle mülk sahiplerini bu riskten uzak tutuyoruz”dedi.

Belediyelerin imar değişikliklerine bunların askıya çıkmasından itibaren 60 gün içinde dava açılmadığı takdirde kabul edilmiş sayılacağını hatırlatan Oflaz, ancak pek çok şirket ve yatırımcının, zamansızlık, uzman kadro eksikliği gibi nedenlerle bu değişiklikleri takip edemediğini açıkladı.

Hüseyin Oflaz, sistemin en büyük hedef kitlesinin özellikle pek çok gayrimenkulü bulunan kurumsal firmalar olduğunu da söyledi.

Çok Mülkü Bulunan Firmaların Tercihi

Hüseyin Oflaz, “Özellikle firmaların Türkiye’nin birçok yerinde gayrimenkulü bulunuyor. Bunların her birini her ay gidip incelemesi zaman ve iş gücü kaybı anlamına geliyor. Ancak düzenli olarak incelemedikleri zaman da örneğin mülkün bulunduğu yer sit alanı ilan edilmiş olabiliyor, yan parselde sınır ihlali olabiliyor, mülkün üzerinde kaçak yapılaşma gerçekleşmiş olabiliyor. Bunlardan geç haberdar olursa hukuki süresinde müdahale imkanını kaybedebiliyor. Ancak İmpomes üyesi ise bu tür sıkıntılar yaşamıyor. İmpomes’te kullanıcı internet üzerinden hesabına girerek güncel raporlara ulaşıyor, tapu kayıtlarındaki değişikliği zamanında öğreniyor” diye konuştu.

İmpomes’in kullanıcıları ve hedef kitleleri arasında zincir işletmeler, perakende firmaları, bankalar, benzin istasyonları, lojistik firmalar, Pazar araştırma şirketleri, gayrimenkul geliştiricileri, iştiraklerinde çok sayıda gayrimenkul bulunan büyük ölçekli şirketler ile kentsel dönüşüm projelerinde görev alan şirketler de bulunuyor.

Emlak Vergisi Cezasını da Önlüyor

İmpomes’in bir faydası da emlak vergilerine ilişkin. İmpomes’te emlak vergi dökümleri alınarak, geçmiş dönem borcu ve faizleri gelecek dönem borçları ile birlikte raporlanıyor. Böylece dönemsel borç bilgisi verilerek mülk sahibinin gecikme faizi sürecine girmesi engelleniyor. Ayrıca emlak beyanı bulunmayan gayrimenkuller tespit edilerek vergi beyanına ilişkin süreç başlatılıyor. Sonuçta cezai işlem başlatılmasının önüne geçiliyor.

Üst Düzey Güvenlik Sistemi Var

Her gayrimenkule ilişkin bilgi ve belgelere, gayrimenkulün grafik verisi üzerinden erişilebildiğini anlatan Hüseyin Oflaz, bu bilgi ve belgelere yalnızca gayrimenkul sahibinin erişebildiğini, sistem dışında erişimleri engelleyen üst düzey bir güvenlik sistemine sahip olduğunu açıkladı. Gayrimenkulleri geleceğin teknolojisi ile takip ettiklerini de dile getiren Hüseyin Oflaz, “İMPOMES Mülkiyet Erişim Sistemi kapsamında gayrimenkul projelerinin veri tabanı yönetimi,
GIS (Coğrafi Bilgi Sistemi) uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Yönetim; navigasyon cihazları, mobil internet uygulamaları ve Google Earth uygulamaları GIS sisteminin entegre edildiği uygulama ile sağlanmaktadır” dedi.

İmpomes’i aktif kullanan firmalar arasında Akkök Holding A.Ş, Kibar Holding A.Ş, Assan Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş, Süzer Grubu, Eksen Holding A.Ş., Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Ak Enerji Elektrik Üretim A.Ş., gibi önemli isimler de bulunuyor.Gayrimenkule ilişkin bütün güncel belge, bilgi, imar planı, tapu kaydı, emlak vergi borçları gibi tüm detaylar bir arada, internet erişimi olan tüm platformlardan, kullanıcıların 7/24 erişebileceği www.impomes.com adresinde yer alıyor.                                                                                                        

Hüseyin OFLAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
Y.Şehir ve Bölge Plancısı

BLOG Kategorisinde
Bir yorum belirtin