Ulaşımı Rayına Oturtacak Planlar Yolda

14 Ağustos 2017

Kentleri geleceğe taşıyacak modern ve insan odaklı imar planlarına imza atan İmpo İmar ekibi, megaşehir İstanbul’un ulaşım projelerinin planlamasına da el attı. Başarılı ekip, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Odak Şehir İstanbul projesinde yer alan metro, karayolu ve kavşak işlerinin planlamasını üstlendi. Türkiye’de iş yapan Uluslararası Firmaların da partneri olan İmpo İmar, bu kapsamda Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro hattı ve Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro hattının imar planlarını hazırlayacak.

İmpo İmar AŞ ekipleri, megaşehir İstanbul’un ulaşımını rayına oturtacak imar planları için hummalı bir çalışma yürütüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Odak Şehir İstanbul projesi kapsamında pek çok ulaştırma projesi planlaması işini alan İmpo İmar ekibi, Bakırköy İDO – Kirazlı Metro Hattı Revize Projesi, Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Projesi, Dolmabaçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Revize Projesi, Çekmeköy İlçesi Şile Otobanı Yolu Yol Kavşak Ön Projesini gerçekleştirdi. Ayrıca 20 km uzunluğundaki Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattının ve 6 km uzunluğunda Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro Hattının imar planlarının hazırlığına başladı.

İBB’nin Tüm Ulaşım Projelerinin Sözleşmesi İmzalandı

Konuyla ilgili bilgi veren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, imzalanan sözleşme neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen tüm ulaşım projelerinin planlama süreçlerini yürüttüklerini söyledi. Sözkonusu ulaşım projelerinin metro hattı, tramvay hattı, yol-kavşak, üst geçit, alt geçit, tünel, araç köprüsü gibi bütün bileşenleri kapsadığını ifade eden Hüseyin Oflaz, ekip olarak Türkiye’de iş yapan uluslararası firmaların da öncelikle tercih ettiği bir ekip olduğuna işaret etti.

İmpo İmar Uluslararası Firmaların Planlama Partneri Oldu

Ulaşım planlama işlerini ilgili kamu kurumlarından ihaleyle aldıklarını ifade eden İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, yaptıkları işlerin takdir görmesi sayesinde yeni projeler için tercih edildiklerini açıkladı. Oflaz “Son dönemde yurt dışı bağlantılı olup yurt içi referanslarla yönlendirilen işler yapıyoruz” dedi.

Geçen yıl İspanyol IDOM Firması ile birlikte Sultangazi-Vezneciler arası yaklaşık 15 km uzunluğundaki metro hattının planlamasını yaptıklarını anlatan Hüseyin Oflaz, “Bu plan çalışması İstanbul Büyükşehir Belediye meclisince onaylanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası bir firma olan İtalyan Geodata ile yeni bir sözleşmeye imza attık. Buna göre yaklaşık 20 km uzunluğundaki Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattının (1.Aşama) ve 6 km uzunluğunda Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro Hattının imar planlarının hazırlanmasına başladık” diye konuştu.

Ulaşımı Planlamak Büyük Kentler İçin Artık Zorunlu Hale Geldi

Hüseyin Oflaz, özellikle artan nüfus dolayısıyla trafik sorunu yaşayan büyük kentler için zorunlu hale gelen ulaşım planlamasıyla ilgili olarak şu tanımlamayı yaptı:

“Ulaşım planlaması, kentlerin artan nüfusuyla birlikte açığa çıkan ulaşım sorunlarının giderilmesi adına günümüzde planlamanın farklı bir yaklaşımı olarak ortaya çıktı. Çözüm olarak üretilen yerleşik alan üzerinde var olan karayollarının genişletilmesinde yaşanan mülkiyet sorunları nedeniyle, Dünya örneklerinde olduğu gibi özellikle yeraltı raylı sistem hatlarının gelişmesi ulaşım sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. İmpo İmar A.Ş. olarak ulaşım planlamasında uzmanlaşan ve çağın gereklerine ayak uyduran, gündemi takip edebilen nadir firmalardan biriyiz…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir süre önce Odak Şehir İstanbul projeleri kapsamında kentin trafiğini rahatlatmak için muhtelif noktalar için ihaleler gerçekleştirmişti.  

Hüseyin OFLAZ
Yönetim Kurulu Başkanı
Y.Şehir ve Bölge Plancısı

BLOG Kategorisinde
Bir yorum belirtin