KONUT ALMAYI KOLAYLAŞTIRAN İMKANLAR

12 Mayıs 2022

Son dönemlerde artan nüfus, göç dalgası, azalan konut üretimi, yükselen enflasyon ve kurlara bağlı artan inşaat maliyetleri gibi farklı nedenlerle uygun fiyatlı konut bulmak zorlaşırken, hükümetten ve bankalardan arka arkaya konut finansmanına ilişkin tedbir paketleri açıklandı. İmpo İmar ekibi olarak sizler için yeni dönemde konut alımını kolaylaştıracak imkanlara ilişkin bilgileri soru-cevap yöntemiyle derlemeye çalıştık.

1- 10 Mayıs 2022 günü açıklanan İlk Evim Konut Finansman Paketi nasıl uygulanacak? Nasıl bir destekleme yapılacak?

 ‘İlk Evim Konut Finansman Paketi’ ile ilk konutunu alacak vatandaşlara; kamu bankalarınca, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.99 faizli konut kredisi sağlanacak.

   2 – İkinci el konut için uygulama var mı?

İkinci el konut alımları ‘Genişletilmiş Konut Finansman Paketi’ ile desteklenecek. Bu kapsamda, kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları kapsayacak şekilde 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.89 faizli kredi sağlanacak. Bunun için, konut değerinin en az yüzde 50’si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış ‘Döviz Tevdiat Hesabı’nın ya da hurda altının TCMB’ye satılması şartı aranacak.

  • Önceden çekilen konut kredileri bu pakete göre daha düşük faiz oranından yapılandırılabilecek mi?

Destek paketindeki konut kredisi faiz oranı bu projeye özel olduğu için, önceden çekilmiş konut kredilerinin bu orana göre yapılandırılması mümkün olmuyor.

4- Faizsiz konut kredisi kullanabilmek mümkün mü?

Bu paketlerden hariç olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu bir süre önce ev alanlara faiz kredi desteği sağlayacağını duyurdu. SGK’nın faizsiz konut kredisi için bu yıl 240 bin liranın üzerinde sıfır faizli kredi desteğinden yararlanılabilecek. Bunun için SGK Emeklilik Hizmetleri Müdürlüğünden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası’na başvuru yapılması yeterli olacak.

  • SGK’nin faizsiz kredisinden kimler yararlanabilecek?

Faizsiz krediden sigortalının kendisi ya da geride kalan hak sahipleri eş, çocuk, (dul ve yetimler) ile anne, baba yararlanabiliyor. Ayrıca ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin ve 684 sayılı KHK kapsamında olan 15 Temmuz gazilerinin faizsiz Konut Kredisinden yararlanma hakkı da bulunmaktadır.

  • SGK destekli kredilerde kredi borcu nasıl tahsil edilir?

Kredinin hak sahibince geri ödenmesi Sosyal Güvenlik Kurumunca, hak sahibinin her türlü tazminatlar dahil olarak almakta olduğu aylığının 1/4’ü oranında kesilerek yapılmaktadır. Buna göre 3 bin lira aylık taksidi olan sıfır faizli kredi için dörtte biri oranında yani 750 lira taksit ödeniyor.

Aylık bağlanmamış ya da aylığı kesilmiş müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise, geri ödemelerin başladığı tarihte aylığa bağlanmış çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının ¼’ünün %25 fazlası aylık taksit kabul edilir ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılır.

Malullerin çalıştığı kamu kurumunda çalışmalarının devam etmesi ve aylıklarını da bu kurumlardan almaları hallerinde, kredi kullanılacak aydan önceki son aylığının ¼’ünün %25 fazlası aylık taksit kabul edilmekte ve borç bitene kadar hak sahibi tarafından bankaya yatırılmaktadır.

  • Konut finansman paketlerindeki destekler sadece konut alıcıları için mi? Konut üretiminin artabilmesi adına müteahhitler de desteklenecek mi?

Müteahhitler de desteklenecek ama fiyatlarını artırmamaları koşuluyla ‘İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi’nden yararlanabilecek.

Buna göre, 1 Mayıs 2022 itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanması desteklenecek. 1 yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt ederek bu fiyatları internet sitesinde kamuoyu ile paylaşan ve kredi veren kuruluşa da bildiren inşaat firmalarına 36 ay vadeyle toplam 20 milyar lira finansman kaynağı sunulacak.

Ayrıca küçük ölçekli müteahhitlere, şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli bir fiyatın üzerinde satmamaları şartıyla uygun maliyetli krediler kullandırılarak konut üretimi desteklenecek. Bu konutlar 5 yıl süreyle satış sınırlamasına tabi olacak.

  • Düşük gelirli olan vatandaşların sosyal konut ihtiyacı devam ediyor. Bunun için hangi adımlar atılacak?

Bu amaçla sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, nisan ayında yaptığı bir açıklamada, 81 ilde TOKİ’nin sosyal konut projesi başlatacağını duyurdu. Yeni sosyal konut projeleriyle ilgili açıklamanın haziran ayında yapılması bekleniyor.

BLOG Kategorisinde
Bir yorum belirtin