İMPO İMAR Yeni Yılda Yeni Kimliğiyle Hizmet Veriyor

12 Nisan 2022

İMPO İmar olarak kent planlamasında çeyrek asrı geride bıraktık.

Kent planlaması, sanayileşme ve kentleşmenin getirdiği sorunların aşılmasını ve insanların bir yerleşim biriminde nasıl daha mutlu ve doğa ile uyumlu yaşayabileceklerini bilimsel yöntemlerle planlayan ve projelendiren bir uğraşlar bütünüdür.

Etkin bir kent planlaması, sadece bugünü değil, geleceği de öngörmeyi gerektirir.

Bugün bir şehri planlayabilmek için 25 yıl sonrasını hayal edebilmek gerekir. Çünkü kentler de insanlar gibi yaşayan canlı organizmalar. İnsanların nasıl ki doğumdan yaşlılığa kadar ihtiyaçları ve beklentileri değişiyorsa, kentlerin de ihtiyaç ve beklentileri değişir. Bu nedenle günün değişen ihtiyaçlarından dolayı, o günün doğru olan fonksiyonu bugün belki doğru ve geçerli olmayabilir.

İşte uzman kent plancıları olarak bizler, bu beklentileri iyi tespit edip 25’er yıllık projeler halinde kentin gideceği yönü, gelişim eğilimlerini, kentin kimliğini, karakterini şekillendirmekteyiz.

İmar planlarına sırf fiziki mekânın planlanması olarak yaklaşmıyoruz. Çünkü kentler; sosyal, ekonomik, fiziki bütünlük içinde, hatta hukuki bütünlük içinde planlandığında, şehrin kaliteli ve nitelikli büyümesi sağlanır, böylece hormonlu büyüme olmaz.

Bu ilkeler ışığında geçen 25 yıllık tecrübenin, Türkiye’de modern kent plancılığı açısından hiç de yadsınamayacak bir birikim olduğuna inanıyoruz.

İmpo İmar olarak bugüne kadar 25 şehirde 47 ilçede, 1 milyon 330 bin kişi için, 120 bin hektar alanı planladık.  Bir başka ifadeyle 25 yılda 63 tane Esenler ilçesi veya 77 tane Fatih ilçesi kadar alanın planlamasını yaptık. Ülkemizin doğusundan güneydoğusuna, Trakya’dan Ege ve Akdeniz’e kadar birçok yerde çalışmalarımız oldu.

Şehir plancıları olarak biz kalkınmayı sadece ekonomik  büyüme olarak görmüyoruz. Kalkınmak aynı zamanda sosyo kültürel olarak da büyümektir  Bunun için de yasallaşmak yani, fiziksel varlığı sistem içine çekip, planlı yaşama geçirmek gerekir. Bunun araçları da etkin kent planlaması ve kentsel dönüşüm projeleridir. Kentsel dönüşüm devletin bir politika belirlemesi ve kente kimlik vermesi, o kimliğe ulaşması için geçen süreyi planlaması ve sistemi kurmasıdır. Bu konuda en önemli rol şehir plancılarına düşmektedir.

İmpo İmar ailesi olarak, kentsel dönüşüm çözümleri altında, bugüne kadar Türkiye’de 260 hektarlık alanda, 4 bin 434 yapıyı ve 22 bin 679 bağımsız bölümü dönüştürdük. Böylece 25 bine yakın hak sahibini güvenilir yaşam alanlarıyla buluşturduk.

Attığımız her adımda, gerçekleştirdiğimiz her projede Türkiye’nin kalkınmasına adım adım katkı sağladığımıza inanıyoruz. Bu nedenle mutluyuz, gururluyuz…

Ülkemizde, geçmişten bugüne süregelen kentleşme problemlerine çözüm üretmekte daha da hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Bu amaçla kurumumuzda kentsel dönüşüm projelerine özel önem veriyoruz.

Sizlere heyecan ve motivasyonumuzu aktarmak üzere kurumsal kimliğimizi, logolarımızı yeniledik.  Bizlere daha güncel ve interaktif kurumsal sitemizden ulaşabilirsiniz, güvenilir bir referans kaynağı olarak kullanabileceğiniz sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Sizler için 15 günde bir peryodlarla e-bültenler ve blog yazıları hazırlamaktayız. Sektöre ilişkin bilgilendirme ve yorumlar sunan e-bültenlerimize abone olabilir, bloglarımızı takip edebilir, görüş ve önerilerinizi yazılı olarak bizlere iletebilirsiniz.

2022 yılında, çeyrek asra dayanan geçmişimize dayanan köklü tecrübemizle, vizyonu genç kadromuzun geleceğe bakış açısıyla, modern kent plancılığının en iyi örneklerini sergilemek için hazırız.

İmar planlaması, kentsel dönüşüm, danışmanlık, mülk takip sistemi vb konularda desteğe ve hizmete ihtiyacınız varsa, İmpo İmar 25 yıldır olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olmaya devam edecek.

Gösterdiğiniz teveccühe teşekkürler

BLOG Kategorisinde